ظروف یکبار مصرف کاغذی و کاربرد آنها در مواد غذایی

در طول 50 سال گذشته استفاده از محصولات پلاستیکی در بسته بندی انواع غذاها و نوشیدنی ها و یا به صورت ظروف یکبار مصرف افزایش چشمگیری داشته است به طوری که عصر حاضر را عصر پلاستیک می نامند. پلاستیک های مورد استفاده برای تماس با مواد غذایی عمدتا از منابع نفتی استخراج می شوند. پلاستیک ها عموماً پلیمرهایی هستند که از مواد خامی به نام مونومر ساخته می شوند.

مونومرها مواد سمی هستند که برای سلامتی انسان مضر هستند و پلیمرها خنثی هستند و مشکلی ندارند، اما مشکل اینجاست که معمولا در فرآیند تهیه پلیمرها، برخی از مونومرها قابل جدا شدن باقی می مانند.

به همین دلیل در صورت استفاده از لیوان یکبار مصرف کاغذی بلااستفاده یا نامناسب برای نگهداری مواد غذایی، احتمال سمی بودن این مونومرها برای غذا وجود دارد. بنابراین در استفاده از پلاستیک به عنوان ظروف غذا باید دقت زیادی کرد و نباید از پلاستیک برای غذا استفاده کرد.

نکته مهم دیگر در استفاده از ظروف یکبار مصرف مربوط به رنگ این ظروف است که نیاز به دقت بیشتری در استفاده از آنها دارد زیرا اصولاً ظروف یکبار مصرف به گونه ای هستند که قادر به حفظ رنگ و در تماس با چای یا غذای داغ نیستند. رنگ موجود حل شده و لایه ای از آن همراه غذا وارد بدن می شود. در استفاده از ظروف یکبار مصرف کاغذی باید به علامت اختصاری که در کف ظرف حک شده است دقت کنید.

زیرا در صورت استفاده نادرست از این فرآورده ها، مشکلات بهداشتی فراوانی به دلیل مهاجرت مونومرهای شیمیایی از ظروف یکبار مصرف به مواد غذایی، مشکلات عدیده ای از جمله: باعث ایجاد اختلالات گوارشی و ریوی و همچنین سرطان و سایر بیماری های غیرواگیر می شود. مصرف کننده.

ورود ظروف یکبار مصرف کاغذی تولد به زندگی روزمره مشکلات زیادی را که افراد هر روز در زندگی شخصی خود با آن مواجه می شوند تا حدودی آسان کرده است. نه تنها برای استفاده شخصی، بلکه برای استفاده گسترده تر از این محصولات در جشن های بزرگ. ظروف یکبار مصرف برای نذورات، مراسم مذهبی، جشن ها و اوهام در عروسی ها، تولدها، مراسم عزاداری، مهمانی ها و اوهام استفاده می شود.

آنچه مسلم است این است که حذف ظروف یکبار مصرف از زندگی شهری تقریباً غیرممکن به نظر می رسد. تلاش های زیادی برای بازیافت لیوان یکبار مصرف کاغذی کوچک صورت گرفته است تا با توجه به آسیب های زیست محیطی و تخریب ناپذیری این محصولات، بیشتر بر کاربرد این اقلام تکیه کنیم.

فقط باید به تولید کننده یا فروشگاه توزیع کننده برای بررسی و حل مشکلات اعتماد کرد. در حال حاضر از کاسه های یکبار مصرف سبزیجات به عنوان جایگزین استفاده می شود.

 • منابع:
  1. Disposable tableware and their application in food
 • تبلیغات: 
  1. آیا واقعا دانشمندان در حال تولید اولین ام دی اف نامرئی می باشند؟!
  2. روش تبدیل تولید غذای آماده به کسب و کاری پر سود!
  3. با خوردن این نوع کیک بیماری های پوستی را از بین ببرید
  4. ترفند جدید کم کردن وزن با پوشیدن پارچه را حتما امتحان کنید

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.