قیمت خاک روی اکسیده معدنی سال 99

برای تولید فلز روی از خاک روی استفاده می شود. در واقع کشور ما سرشار از خاک روی است و از طرفی هم ما دارای انواع بسیار بالایی از خاک روی در عیارهای مختلف هستیم که هر کدام از آن ها در صنعت کاربرد خاص خود را دارند و به فروش خواهند رسید.

اما خاک رس بنتونیت کاربرد بسیار زیادی دارد که در بسیاری از صنایع از این مدل خاک استفاه می شود.

قیمت خاک روی اکسیده معدنی سال 99

منظور از خاک روی اکسیده چیست؟

منظور از خاک روی اکسیده چیست؟ عنصر روی در جدول تناوبی دارای عدد اتمی ۳۰ است و به رنگ سفید متمایل به آبی دیده می شود، البته این ماده بر اثر رطوبت هوا تیره رنگ می شود و در حین سوختن آن رنگ سبز براقی از خود نشان می دهد.

از خاک بنتونیت استفاده بسیار زیادی می شود و گفته شده که خاک بنتونیت اصفهان چهارمین خاک مورد استفاده در دنیا است.

روی استفاده بسیار زیادی دارد که از کاربردهای آن ها می‌توان به ساخت آلیاژهای مختلف از جمله برنج و فولاد گالوانیزه اشاره کرد.

در واقع این فلز کاربرد بسیار زیادی دارد که از آن برای تولید انواع ظروف، گالوانیزه کاری آهن، صنایع دفاعی، ساخت خودرو، کشتی سازی، باتری سازی و تولید آلیاژ برنج از آن استفاده می شود.

 

موارد مصرف خاک روی اکسیده

موارد مصرف خاک روی اکسیده اکسید روی به عنوان رنگ‌دانه‌های سفید در رنگ‌های آبی و از طرفی هم به عنوان فعال‌کننده در صنعت استفاده می‌شود. از روی استفاده های بسیاری می شود که این ماده به صورت لایه نازکی بر روی پوست معمولا کاربرد دارد و از کم شدن آب پوست جلوگیری کرده و در برابر سوختگی در آفتاب در فصل تابستان و باد زدگی در زمستان از پوست محافظت کند.

این ماده همچنین از تحریکات پوستی جلوگیری می‌کند و استفاده از این فلز برای کودکان در مراحلی از عوض کردن کهنه کودک توصیه می شود.

از این اکسید همچنین به عنوان بوگیر در بسیاری از اماکن استفاده می شود و محافظ چوب هم است.

سولفید روی که دارای رنگدانه‌های درخشانی هم است، برای تولید عقربه‌های ساعت و موارد دیگری که در تاریکی می‌درخشد استفاده می‌شود.

از طرفی هم به منظور جلوگیری از زنگ زدگی از روی، برای آبکاری الکتریکی فلزها استفاده می‌شود. روی در آلیاژهایی نظیر برنج، فلز ماشین تحریر، فرمول‌های مختلف لحیم نقره آلمانی و… بکار می‌رود.

در واقع این فلز بخاطر استقامت و مقاومت بالایی که در برابر زنگ زدگی و خوردگی از خود نشان می دهد کاربردهای وسیعی دارد. روی به‌طور گسترده در صنعت خودروسازی استفاده می‌شود. از طرفی هم اکسید روی لوله‌ای به عنوان قسمتی از محتوی باتری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجا که آلیاژ روی در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالایی دارد می توان از آن در بسیاری از صنایع استفاده نمود.

از فلز روی جهت تولید مشتقات خالص آن هم استفاده می شود. برای تولید کلرید روی، کربنات روی، نیترات روی و سولفات روی هم از این فلز استفاده می شود.

انواع خاک روی اکسیده براساس عیار

انواع خاک روی اکسیده براساس عیار

در واقع  ما دارای انواع خاک روی در بازار برحسب عیار هستیم که در این قسمت به اختصار به توضیح هر یک می پردازیم:

  •  روی اکسیده کم عیار:


  مواد معدنی موجود در این نوع خاک کم و روی موجود در آن بسیار کم تر است که معمولا درصد عیار در آن به عدد هفت می رسد و قیمت کم تری هم در بازار دارد.

  • روی اکسیده با عیار متوسط:

خاک روی عیار متوسط، دارای مواد معدنی مناسب است که درصد عیارش بین ۱۲ است و با قیمت های مناسب و به صرفه ای ارائه می شود. در واقع شرکت ها و صنایعی که در حال فعالیت اند، بهترین گزینه برای آن ها استفاده از این مدل روی است.

  •  روی اکسیده با عیار بالا:


وقتی می گوییم پر عیار یعنی درصد عیار خاک روی خیلی بالاست و به عدد ۱۸ می رسد و کیفیت آن بی نهایت است. در واقع از این نوع خاک بیش تر برای تولید شمش استفاده می کنند و قیمت آن هم نسبت به عیار کم و متوسط کمی بالاتر است.

خرید بهترین خاک روی اکسیده ترکیه

خرید بهترین خاک روی اکسیده ترکیه کشور ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ ماده معدنی سرب و روی در آسیا و البته کشورهای چین، قزاقستان و هند از ایران سبقت گرفته اند و در جایگاه بهتری نسبت به ایران قرار دارند. همچنین ایران از نظر تولید شمش روی جایگاه ششم و از نظر تولید سرب جایگاه پنجم را در آسیا دارا می‌باشد.

کشور ما در زمینه صادرات این محصول هم بسیار موفق عمل کرده است و در سطح جهانی کشورهای بسیاری وجود دارند که خواهان خرید خاک روی از ایران هستند.

در واقع بازرگانان بسیار زیادی هم وجود دارند که این عمل را انجام می دهند که سود بسیار زیادی هم به جیب می زنند.

در تولید فلز روی ترکیبات زیادی بکار می رود تا این فلز ساخته شود، اما مهم ترین و اصلی ترین آن خاک روی است که باید در تولید آن مورد استفاده قرار بگیرد.

هر چه که مواد ناخالص در روی بیش تر باشد، می توان گفت که از قیمت کم تری برخوردار خواهد بود. خاک روی باکیفیت و درجه یک، ارزش بالایی در کارخانجات بزرگ دارند و کاربرد آن ها خیلی زیاد است.

کارخانه های زیادی در ایران هستند که انواع خاک روی اکسیدی، سولفوره و کربناته را تولید می کنند و در تولیدات خود با بهترین تجهیزات و فناوری جدید، به روش های مدرن عمل کرده تا بهترین کیفیت ممکن را وارد بازار کنند.

معمولا در اکثر سال ها مقدار بالایی از خاک روی در معادن و کارخانجات ایران تولید می شوند. بقیه مواد باقی مانده از این خاک می توان در کارخانجات و کارگاه های تولیدی کوچک استفاده نمود که امروزه خاک روی بیش ترین کاربرد را در بخش های مختلف دارد.

گسترش نیافتن اکتشافات معادن سرب و روی متناسب با کارخانه‌های ذوب در داخل کشور باعث شده تا هم‌اکنون این صنایع با مشکل کمبود خاک مواجه و برای تامین نیاز خود به واردات متوسل شوند.

به همین دلیل بوده که روی از کشور ترکیه به مقدار بسیار زیاد همه ساله وارد کشور می شود. وارد کردن خاک روی ترکیه، باعث تعدیل نیاز بازار شده است ولی این واردات نباید به یک نحوی باشد که اقتصاد کشور ضربه بخورد و باعث ورشکستگی بسیاری از شرکت های تولیدی شود.

در واقع برای حمایت از تولید ملی، قبل از هر اقدامی حمایت قاطع از تولید کننده آن باید وجود داشته باشد تا افرادی که در این زمینه در حال فعالیت اند بتوانند با انگیزه کافی به کار خود بپردازند.

اما واردات چشم گیر خاک روی از کشور ترکیه بی شک تاثیر منفی زیادی را هم به دنبال خواهد داشت؛ زیرا به طوریکه تعطیلی و کاهش تولیدات معادن کشور نه تنها بیکاری تعداد زیادی از کارگران را در پی خواهد داشت، بلکه باعث نابودی سرمایه‌گذاری بسیار زیادی می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.