واردات خاک روی ترکی به ایران

روی (عناصر روی) یک ماده مغذی اساسی برای زندگی گیاهان است، در حالی که برخی از خاک ها می توانند مقادیر کافی آن را  برای تولید محصولات زراعی را تأمین کنند، افزودن کود روی برای دیگران لازم است،  روی یک ماده مغذی توصیه شده در برنامه های کود برای تولید  ذرت،  ذرت شیرین  و  لوبیای خوراکی  است، در این مقاله با خاک روی ترکی بیشتر آشنا می شویم.

واردات خاک روی ترکی به ایران

بهترین نوع خاک روی چیست؟

بهترین نوع خاک روی چیست؟

بیشتر بخوانید: شمش روی خالص

روی یک ریز مغذی گیاه ضروری است،  این ماده برای تولید هورمون ها و پروتئین های رشد گیاه مهم است، و در مصرف قند نقش دارد، رشد خوب ریشه و همچنین کربوهیدرات و تشکیل کلروفیل نیز به روی بستگی دارد، حفظ مقادیر کافی روی برای قادر ساختن گیاهان در برابر دمای پایین هوا اهمیت بسیاری دارد، روی همچنین در ترکیب اکسین نقش دارد.

مقدار روی و در دسترس بودن آن در خاک

‌PH : افزایش  pH  باعث کاهش در دسترس بودن روی می شود.

فسفر : مقادیر بالای فسفر  میزان دسترسی روی را کاهش می دهد

ماده آلی :  ماده آلی  روی را افزایش می دهد و می تواند در دسترس بودن روی را افزایش دهد.

نیتروژن : سطح نیتروژن پایین می تواند توانایی یک گیاه در جذب روی را کاهش دهد.

رطوبت : خاک بیش از حد مرطوب توانایی گیاهان در جذب روی را کاهش می دهد.

به نظر می رسد مس و روی توسط همان مکانیسم توسط گیاهان جذب می شوند بنابراین وقتی یکی بیشتر از حد باشد، گیاهان به اندازه کافی دیگری را جذب نمی کنند.

منیزیم  : منیزیم ممکن است به جذب روی کمک کند

آرسنیک : سطح بالای آرسنیک می تواند مانع از جذب روی شود

در حالت ایده آل برای خاک سالم  تولیدی غلظت روی باید  1-200 میلی گرم  بر کیلوگرم باشد،  اگر غلظت  نیکل  در خاک شما از  7400 میلی گرم  در کیلوگرم بیشتر باشد، ایده خوبی است که بتوانید مواد غذایی رشد یافته در خاک خود را آزمایش کنید و دنبال مشاوره متخصص در مورد اینکه آیا شما نیاز به انجام اقدامات اصلاحی ویژه در سطوح بالا دارید یا خیر باشید.

کمبود روی

کمبود روی بیشتر در خاک های قلیایی و شنی مشاهده می شود، به خصوص اگر خاک  باتلاق  باشد، مقادیر بیش از حد فسفر و مس و همچنین کم بودن ازت در خاک نیز می تواند احتمال کمبود روی را افزایش دهد، در صورت آلوده بودن خاک به  آرسنیک زیاد  گیاهان همچنین ممکن است  در برداشتن روی یه مشکل بر بخورند.

علائم کمبود روی

کمبود روی ممکن است منجر به کلروز روده ای و برگ های مبهم شود، از آنجا که روی فقط در گیاهان نسبتاً متحرک است، ممکن است علائم روی برگ های قدیمی یا جدید مشاهده شود، اگر در اندازه برگ‌ها تأثیر داشته باشد احتمالاً برگهای مسن تر هستند، که علائم را نشان می دهند،  برخی از گونه ها ممکن است لکه های نکروتیکی ایجاد کنند، اما این قطعاً یک علامت جهانی نیست.

درمان کمبود روی

درمان کمبود روی می تواند بسیار پیچیده باشد، در مرحله اول ، اگر  pH خاک  شما خیلی زیاد است، حتما آن را کاهش دهید (گوگرد باعث کاهش  pH خاک  می شود، اما گزینه های دیگری نیز وجود دارد).

خاک  بیش از حد مرطوب  جذب روی را مهار می کند، بنابراین تنها در صورت لزوم فقط به آب نیاز است، با چیدن خاک با چنگال باغ می توانید تراکم خاک را برای بهبود زهکشی کاهش دهید،  همچنین افزودن مقدار زیادی  مواد آلی  ایده خوبی است، زیرا این امر نه تنها باعث بهبود زهکشی بلکه باعث افزایش  دسترسی به روی می شود.  اگر زهکشی خاک واقعاً بد باشد، جابجایی گیاهان آسیب دیده و جایگزین کردن آن ها با گیاهانی که تحمل بیشتری در برابر  خاک باتلاقی دارند می تواند راه مناسبی باشد.

اگر آزمایشات خاک میزان نیتروژن کم را نشان می دهد، استفاده از کود حاوی نیتروژن می تواند کمک کند، فقط مطمئن باشید که با پیروی از دستورالعمل های موجود در بسته بندی  تعادل سایر مواد مغذی برهم نخورد،  به همین ترتیب  اگر سطح منیزیم در خاک پایین باشد، افزودن منیزیم اضافی نیز ممکن است باعث افزایش جذب روی گیاهان شود، فقط پس از انجام همه این مراحل باید به افزودن روی توجه شود.

اگر تصمیم دارید روی را به خاک خود اضافه کنید، بسیار مهم است که اقدامات فوق را انجام داده و سپس سطح روی خاک خود را آزمایش کنید،  من توصیه می کنم از یک شرکت آزمایش خاک استفاده کنید و راهنمایی در مورد چگونگی تصحیح مسائل شناسایی شده را ارائه دهد، زیرا آن ها می توانند دقیقاً به شما بگویند چه مقدار  روی  را به خاک شما اضافه شود و بنابراین از اصلاح بیشتر خودداری می کنید. اگر کمبود آن خفیف باشد، کود حیوانی برای اصلاح مشکل کافی است،  کود دیگری که ممکن است برای باغ های ارگانیک مناسب باشد و در صورت شدید بودن کمبود روی  مفید باشد کلات روی است.

اگر می خواهید از کود مصنوعی حاوی روی استفاده کنید، می توانید سولفات روی ، اکسید روی یا نیترات روی را انتخاب کنید، مورد دوم استفاده مداوم ازت در خاک بسیار مفید است.

سمی بودن روی

سمی بودن روی در مواردی که گیاهان در خاک اسیدی رشد می کنند و در صورت وجود منیزیم اضافی در خاک بیشتر است.

علائم مسمومیت روی

سمیت روی قابل تشخیص نیست زیرا شایعترین علامت آن تیره تر شدن  برگ ها نسبت به رنگ طبیعی آن ها است.

درمان سمیت روی

درمان مقدار زیادی  روی  در خاک نیز می تواند پیچیده باشد،  در درجه اول  شما باید روی معایب کمبود عناصر دیگر تمرکز کنید، در مرحله اول  باید  pH خاک  مورد بررسی قرار گیرد، تا اطمینان حاصل شود که خیلی پایین نمی آید  (آهک می تواند pH را افزایش دهد اگر در بیشتر گیاهان به زیر 6 برسد و در صورت کمبود خاک نیز برای تأمین کلسیم مفید است)   اگر سطح  PH   کم است، یا مقدار موجود در خاک کم است، ابتدا بر روی رفع این مشکل تمرکز کنید،  همچنین استفاده از کودهای حاوی نیتروژن باید محدود باشد، مگر در مواردی که علائم کمبود نیتروژن کشف شود،  مهمتر از همه کودهای اضافه شده به خاک نباید حاوی روی باشد و باید بررسی کنید که خاک شما از طریق آبیاری آلوده نشود (مخازن قدیمی فلزی ممکن است مثلاً آب باران ذخیره شده را آلوده کند).

انواع خاک روی معدنی در ایران

انواع خاک روی معدنی در ایران

انواع خاک روی : کشور عزیزمان ایران یکی از بزرگ ترین استخراج کنندگان روی در آسیا است،  خاک روی معدنی  در معادن زیادی در ایران استخراج می شود، و با توجه به شرایط جغرافیایی و عوامل زیاد دیگر جنس خاک روی می تواند دارای تفاوت هایی باشد، و کیفیت آن نیز بسته به نوع معدن متغیر است.

خصوصیات خاک روی ترکی چیست؟

خصوصیات خاک روی ترکی چیست؟

بیشتر بخوانید: کنسانتره روی 43 عیار

خاک روی ترکیه  یکی از پرطرفدار ترین خاک ها در این صنعت می باشد و به بیشتر نقاط جهان صادر می شود در سال های اخیر ترکیه توانسته خاک روی را به صورت با کیفیت تر به بازار های جهانی ارائه دهد و نام درخشانی از به جای بگذارد.

قیمت فروش خاک روی ترکی

قیمت فروش خاک روی ترکی

فروش خاک روی : قیمت خاک روی به عوامل زیادی همچون جنس، کیفیت، کشور تولید کننده و… بستگی دار اگر قصد خرید این کالا را دارید بهتر است از افراد کار بلد کمک بگیرید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.